http://www.karolina_pietrzak.ecom.com.pl/
Pytania i odpowiedzi

Czym jest rozszczep kręgosłupa?
Jest to błąd rozwojowy rdzenia kręgowego i otaczających go kości (kręgów) prowadzący do powstania szczeliny lub rozszczepu kręgosłupa. Rdzeń kręgowy nie zostaje prawidłowo uformowany i może ulec uszkodzeniu. Powstaje w pierwszym miesiącu ciąży.
Taka wada może wystąpić w jednym lub więcej kręgach, lecz najczęściej występuje na wysokości pasa.


Jak często występuje ta wada?
W Polsce wadą tą obciążone jest 1 dziecko na 1000 urodzeń (statystyka zbliżona do zachorowań na Zespół Downa)


Przepuklina oponowo-rdzeniowa
Jest najpoważniejszą i najczęściej występującą odmianą rozszczepu kręgosłupa. W tym wypadku rdzeń kręgowy jest uszkodzony lub nieprawidłowo zamknięty. W rezultacie, zawsze występuje częściowe porażenie i utrata czucia poniżej uszczodzonego odcinka. Skala niepełnosprawności zależy przede wszystkim od umiejscowienia rozszepu i rozległości obszaru porażonej tkanki nerwowej. U większości osób z przepukliną oponowo-rdzeniową występują zaburzenia z wypróżnianiem pęcherza moczowego i jelit, ponieważ nerwy umieszczone są w dolnej części rdzenia kręgowego i zawsze znajdują się poniżej uszkodzonego miejsca.


Co jest powodem powstawania takiej wady?
Przyczyny nie są obecnie znane, ale przypisuje się je zarówno czynnikom genetycznym, jak i środowiskowym (infekcje, naświetlanie promieniami rentgenowskimi, zatrucia środowiska). Wiadomo natomiast, że przyjmowanie suplementu kwasy foliowego może zredukować wystąpienie rozszczepu u nienarodzonych dzieci.


Jak jest leczony rozszczep kręgosłupa?
Zaraz po urodzeniu niemowlę zostaje zbadane przez chirurga dziecięcego lub neurochirurga dziecięcego. Chirurg podejmie wówczas decycję odnośnie przeprowadzenia operacji korygującej uszkodzenie na plecach. Taka operacja odbywa się zwykle w pierwszych 48. godzinach życia noworodka. Niektórzy chirurdzy nie zamykąją chirurgicznie szczeliny na plecach, ale pozostawiają ją do samoistnego wygojenia.


Co towarzyszy rozszczepowi kręgosłupa?
Wadzie tej często towarzyszą deformacje kończyn dolnych, przepukliny mogące prowadzić do porażeń nerwowych (powodujących zaburzenia czucia skórnego), trudności w oddawaniu kału, neurogenny pęcherz moczowy, a co za tym idzie narażenie na liczne infekcje dróg moczowych. Rozszczepy górnych partii kręgosłupa w ok. 80% przypadków przyczyniały się do powstawania wodogłowia - w 95% śmiertelnej choroby dzieci.Leczenie ortopedyczne
Leczenie zależy od stopnia komplikacji. Wiele osób żyjących z tą wadą może nawet nie wiedzieć o jej istnieniu, gdyż nie musi ona przeszkadzać w prawidłowym funkcjonowaniu. Niektóre dzieci wymagają gimnastyki korekcyjnej oraz zaplecza ortopedycznego, takiego jak wkładki ortopedyczne , czy w gorszych przypadkach kule lub ortezy. Często źle rozwijający się kręgosłup poddaje się deformacjom od tak lekkich jak wrodzona, np. skolioza, aż do deformacji leczonych operacyjnie - np. zdwojenie rdzenia.Ważne strony:
http://www.misjanadziei.org.pl/artykuly/przepuklina.htm
http://rozszczep.pl/page.php?id=11
Tu pojawią się odpowiedzi na te i inne pytania dotyczące choroby naszej córeczki